You are currently viewing گزارش سمینار علمی آینده پژوهی صلح و امنیت
سمینار آینده پژوهی صلح و امنیت در دانشگاه غرجستان

گزارش سمینار علمی آینده پژوهی صلح و امنیت

دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه غرجستان بعد از ظهر سه شنبه  ۲۸ دلو سال 1399 سمینار علمی ” آینده پژوهی صلح و امنیت؛ سناریوهای احتمالی در افغانستان تا فرجام 2021″ را با حضور استادان دانشگاه، پژوهشگران، معاونت سیاسی شورای عالی مصالحه ملی، دانشجویان و رسانه‌های چاپی و تصویری در تالار مولانا جلالدین محمد بلخی – دانشگاه غرجستان برگزار گردید.

داکتر محسن راشد، آمر دیپارتمنت علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه غرجستان ضمن خوش آمدید گویی به مهمانان درباره این نشست علمی و اهمیت و ضرورت آینده پژوهی در افغانستان سخن گفت. به باور داکتر راشد، با رویکرد آینده پژوهی می‌توان بحران‌های متراکم را تحلیل کرد و آینده‌های محتمل را مورد بررسی قرارداد تا بر بحران نیم قرنه در این کشور نقطه پایان گذاشت. ایشان گفت: آینده‌پژوهی بازتاب دهنده چگونگی زایش واقعیّت «فردا» از دل تغییر (یا ثبات) «امروز»، است. به تعبیر دیگر جهان آینده شبیه جهان امروز است، اما اغلبا اشتغال به زمان حال و تلاش در جهت رفع مشکلات موجود مانع از پرداختن به اینده می شود. حال انکه بحران های امروز نتیجه قهری نپرداختن به موانع و مشکلات دیروز است. وی در ادامه خاطر نشان کرد که اگر امروز هیات مذاکره کننده و بازیگران اصلی صلح (دولت و طالبان) موانع و مشکلات که ممکن است صلح را مجددا در فردای پسا صلح با چالش روبرو نماید، توجه نکنند ممکن است ما شاهد دوحه‌های دیگری در تاریخ سیاسی خود باشیم.

داکتر ارشاد در مورد آینده حضور آمریکا و سناریو های احتمالی آن در افغانستان؛ اراد سخن نموده، گفت: سنخ نظام سیاسی افغانستان بر اساس دسته بندی متفکران، جزء نظام های ورشکسته است. نظم سیاسی در چنین وضعیت عمودی است. نظام های ورشکسته توان مدیریت خود را ندارد و هم بلای جان خود و هم بلای جان دیگران است. به باور ایشان اگر نیروهای ناتو و نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شود، آنارشی موجود به یک آنارشی مطلق مخرب و نگران کننده مبدل خواهد شد.

اسدالله سعادتی معاون سیاسی شورای عالی مصالحه ملی نیز یکی از سخنران نشست بود. به اعتقاد آقای سعادتی بین ما مسلمانان که تحت نظام جمهوری فعلی تعریف می‌شویم با طالبان، در مورد تعیین نوع نظام سیاسی اختلاف نظر وجود دارد. تصور طالبان از نظام سیاسی یک سری اصول و فروع است که قابل تغییر نیست؛ آن‌ها معتقد است که در تعیین نظام سیاسی همان اصول و فروع لایتغیر تطبیق شود؛ اما تصور ما از نوع نظام سیاسی چنین نیست متفکران اسلامی می‌گوید دین اسلام نظام خاص را برای مسلمانان تعریف نکرده؛ بلکه انسان‌ها را آزاد گذاشته تا مطابق شرایط و زمان شان نظام سیاسی دل خواه شان را انتخاب کنند . وی افزود که اختلافات فکری زیادی بین گروه طالبان و نظام جمهوری سبب به بن‌بست رسیدن مذاکرات صلح گردیده است. وی یاد آور شده که  دو موضوع بسیار جدی قابل بحث است. اول: از دید طالبان اصالت بر زعیم است، اما دموکراسی خواهان اصالت را با مردم می داند. دوم: مسئله انتخاب است، طالبان انتخاب رهبر را به اهل حل و عقد واگذار می‌کند؛ اما بر اساس اصول دموکراسی حق انتخاب زعیم مملکت با مردم و رای جمعی مردم است. ایشان در آخر یاد آور شد که ما در آینده نظام را می خواهیم که دارای ویژگی‌های ذیل باشد. 1_ نظام آینده مبتنی بر اراده مردم باشد 2_رهبری نظام ظرفیت تکثر را در جامعه چند قومی داشته باشد 3_  حقوق شهروندان رعایت شده تبعیض قومی، مذهبی و جنسیتی وجود نداشته باشد.

آرین پکتیار یکی از سخنرانان این نشست گفت: برگزاری چنین نشست ها با موضوعات آینده پژوهی می تواند راهکار مناسب برای حل بحران در افغانستان خواهد بود. وی در ادامه افزود؛ بررسی سناریو های احتمالی و سناریوی های که بیشترین منافع را برای افغانستان داشته باشد باید تقویت گردیده تا شاهد صلح پایدار و پایان خشونت‌ها در افغانستان باشیم.

پرستو یاری مشاور ارشد وزرات دولت در امور صلح حضور واکنشی زنان را در مذاکره صلح دارای نقش موثر در تامین حقوق زنان در نظام آینده دانست. خانم یاری افزود: همبستگی و ایستادگی زنان در داخل کشور نقش بسیار مؤثر و تعیین کننده در حفظ جایگاه زنان در پروسه صلح دارد و به هر میزان زنان صدای واحدی داشته باشند، به همان اندازه جدی گرفته می‌شود. به باور خانم یاری نادیده گرفتن و انکار حقوق زنان به معنی انکار نیمی از نفوس جامعه است و در صورت که قیمت صلح نقض حقوق زنان باشد، ما به صلح واقعی نخواهیم رسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید