دانشگاه غرجستان در سال 1389 به همت جمعی از تحصیل کردگان کشور که دارای سند دکترا و ماستری می باشند، با گرفتن جواز رسمی از وزارت تحصیلات عالی افغانستان تأسیس شد. این دانشگاه با شعار “غرجستان تحول عملی در افغانستان” سه هدف اساسی را در آموزش عالی کشور دنبال می کند.

1. فراهم سازی شرایط تحصیلات باکیفیت برای علاقمندان و متقاضیان تحصیلات عالی؛

2. گسترش تحصیلات عالی به ولایت‌ها  و مناطق دور از مرکز؛

3. راه اندازی رشته‌های مورد نیاز جامعه در مقاطع لیسانس، ماستری و دکترا معطوف به کار آفرینی و خلاقیت.

دانشگاه غرجستان برای تحقق هدف نخست با جذب کدر علمی توانمند و متخصص در رشته های مختلف و توجه به کیفیت آموزش، زمینه تحصیلات عالی با کیفیت را فراهم نموده است و بدین جهت حایز کسب اعتبار مرحله دوم از سوی وزارت تحصیلات عالی گردیده است. برای تحقق هدف دوم، این دانشگاه در دومین سال فعالیت، اولین شعبه فرعی خود را در ولایت فراه راه اندازی کرده است. این شعبه اکنون با چهار دانشکده حقوق و علوم سیاسی، مدیریت تجارتی، انجنیری سیول و کامپیوتر ساینس هفتمین سال فعالیت موفقیت آمیز خود را سپری کرده است. دانشگاه در صدد است تا شعبه های دیگری را نیز در ولایات دور دست تأسیس نماید. برای تحقق هدف سوم، این دانشگاه ضمن ارزیابی کارشناسانه رشته های مورد نیاز جامعه و اقدام برای راه اندازی رشته‌های مختلف تحصیلی در مقطع لیسانس و 8 دور فراغت، تلاش می‌کند تا با اتکاء به تجارب خویش، مقطع ماستری را نیز برای علاقمندان آغاز نماید.

امتیازات و تخفیفات

دانشگاه غرجستان با هدف تشویق و حمایت از محصلان کوشا و مستعد، مطابق ماده 56 اساس‌نامه خود، امتیازات و تخفیف‌های زیر را برای محصلان ممتاز در نظر گرفته است:

 • 75% معافیت فیس تحصیلی در سمستر اول برای نفر اول کنکور ورودی همان سال.
 • 50% تخفیف فیس تحصیلی در سمستر اول برای نفر دوم کنکور ورودی همان سال.
 • 25% تخفیف فیس تحصیلی در سمستر اول برای نفر سوم کنکور ورودی همان سال.
 • 50% فیصد تخفیف فیس تحصیلی برای نفر اول هر رشته تحصیلی در هر سمستر.
 • 35% فیصد تخفیف فیس تحصیلی برای نفر دوم هر رشته تحصیلی در هر سمستر.
 • 20% فیصد تخفیف فیس تحصیلی برای نفر سوم هر رشته تحصیلی در هر سمستر.
 • 15% تخفیف فیس تحصیلی برای محصلینی که دو نفر از یک خانواده باشند.
 • 15%تخفیف فیس تحصیلی برای معلولین.
 • اعطای بورسیه تحصیلی مقطع ماستری برای محصلان برتر همه دانشکده ها.

امکانات آموزشی و رفاهی

دانشگاه غرجستان در کنار بهره‌مندی از کادر علمی مجرب، امکانات آموزشی و رفاهی زیر را برای محصلان فراهم کرده است:

1.کتابخانه‌

کتابخانه دانشگاه با سالن مطالعه  مناسب، مجموعه‌ای غنی از کتاب‌ها و منابع علمی مورد نیاز را در اختیار محصلان قرار          می‌دهد.

2. مرکز انترنت

مرکز انترنت دانشگاه با لین پرسرعت، امکان دسترسی آسان به شبکه‌ ‌جهانی را برای محصلان فراهم آورده است. مدیریت IT دانشگاه، محصلان را در بهره‌مندی مناسب از انترنت و رفع اشکالات احتمالی راهنمایی می  کند.

3. لابراتوار کامپیوتر

لابراتوار دانشگاه دارای دو بخش مجهز کامپیوتری است که با امکانات مدرن، پاسخ‌گوی تمام نیازهای محصلان پوهنحی کامپیوتر ساینس برای درس‌های عملی و کاربردی است.

4.  سماد (سیستم مدیریت امور دانشجویی)

با راه اندازی سیستم سماد، از حجم مراجعه مستقیم محصلان به بخش‌های اداری کاسته شده است. محصلان می توانند تمام کارهای آموزشی از قبیل مشاهده لیست دروس ارائه شده، انتخاب  کریدت، حذف و اضافه و … خود را بدون مراجعه حضوری از طریق سایت دانشگاه انجام دهند.

5. سالن اجتماعات دانشگاه

دانشگاه برای برگزاری جشنواره‌ها، سمینارهای علمی، نشست‌های دانشجویی و… تالار مناسبی را به نام «مولانا جلال‌الدین محمد بلخی» فراهم نموده است.

اهداف
دانشگاه غرجستان با شعار «تحصیلات عالی برای همه»، سه هدف اساسی را در آموزش عالی کشور دنبال می‌کند:

 1. فراهم‌سازی شرایط تحصیلات برای همه علاقه‌مندان و متقاضیان تحصیلات عالی.
 2. گسترش تحصیلات عالی به ولایت‌ها.
 3. توسعه دامنه و سطح تحصیلات عالی با راه اندازی رشته‌های مختلف مورد نیاز و نیز تحصیلات تکمیلی دوره‌های ماستری و داکتری.
  در راستای نیل به هدف اول، دانشگاه با کاهش فیس تحصیلی تا کم‌ترین حد ممکن، فرصت بهره‌مندی از تحصیلات عالی معیاری را برای تمامی علاقه‌مندان فراهم کرده است. فیس تحصیلی رشته کامپیوتر ساینس، سمستروار 18000 افغانی و برای رشته‌های حقوق، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل، اقتصاد، مدیریت و جامعه شناسی 11500 افغانی تعیین شده است که این هزینه طی دو قسط دریافت می گردد.
  برای تحقق هدف دوم، دانشگاه در دومین سال فعالیت، اولین شعبه فرعی خود را در ولایت فراه راه اندازی کرد. این شعبه اکنون با چهار دانشکده حقوق و علوم سیاسی، اقتصاد تجارتی، انجنیری و کامپیوتر ساینس، ششمین سال فعالیت موفقیت‌آمیز خود را سپری کرده است. افتتاح شعبه‌های دانشگاه در سایر ولایات کشور نیز در دست اقدام‌اند.
  دانشگاه، هدف سوم را با ارزیابی کارشناسانه‌ی رشته‌های مورد نیاز جامعه و اقدام برای راه‌اندازی رشته‌های مختلف تحصیلی و نیز تلاش برای برگزاری مقطع ماستری، به پیش می‌برد. در این زمینه پیشنهاد رشته‌های طب معالجوی، قابلگی، انجنیری برق و سیویل، زبان و ادبیات انگلیسی و زراعت در اولویت قرار دارند.

    ارزشهای کلی دانشگاه

سازمان براي انجام ماموريت­ها و تحقق اهداف خود ارزش­ها و باورهايی را رعايت خواهد كرد. ارزش‌ها قابليت تخطي ندارند و تحت هيچ شرايطي نبايد از آنها تخطي كرد. ارزش‌ها مثل يك روح در تمام برنامه‌ها و فعاليت‌هاي سازمان دميده مي­شود. ارزش‌هایی محوری به اصول اساسی، قواعد و بایدهای حاکم بر رفتار دانشگاه اطلاق می‌گردد که در تعیین اهداف، انتظارت و استانداردهای عملکرد سازمان نقش تعیین کننده دارد و به تصمیم‌ها و رفتار اعضای آن جهت می‌دهد.

 1. حفاظت و احترام به کرامت انسانی؛
 2. پاسخگویی به نیاز های علمی و تخصصی جامعه؛
 3. تلاش مستمر در جهت دانش افزایی و تولید علم؛
 4. نفی تبعیض و نا برابری و تلاش در جهت شایسته سالاری؛
 5. توسعه و انکشاف توامیت های علمی در سطح ملی و بین المللی؛
 6. تربیت نیروی متخصص و متعهد برای جامعه؛
 7. حفظ و احترام ارزشهای نیک ملی و اسلامی؛
 8. کیفیت در ارایه خدمات آموزشی، تحقیقی، فناوری و مشاوره‌ای؛
 9. احترام به تکثر گرایی و تلاش برای همدیگر پذیری.
[smartslider3 slider=”45″]